Biblioteka

    PLAN PRACY BIBLIOTEKI W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

    Biblioteka czynna jest w godzinach:

    poniedziałek - 8.00 - 13.00
    środa - 9.30 - 12.00
    czwartek - 8.00 - 11.30
    piątek - 8.00 - 12.00

    Opiekun biblioteki szkolnej - mgr Jadwiga Parys

    Wszechstronny rozwój ucznia jest priorytetowym zadaniem naszej szkoły. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych wychowanków, program biblioteki szkolnej to propozycja atrakcyjnego i bliskiego dzieciom sposobu prowadzenia zajęć o charakterze czytelniczym i terapeutycznym. Z biblioteki szkolnej korzystają uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły. Systematycznie, przez cały rok szkolny prowadzone są również lekcje biblioteczne związane z realizacją programu czytelniczego dla naszych uczniów. Pod okiem pani Jadwigi Parys uczniowie wypożyczają książki, czasopisma, atlasy, rozwijają swoje zainteresowania czytelnicze, rozmawiają o książkach, wyszukują niezbędne materiały na zajęcia szkolne. 

    Roczny plan pracy biblioteki

    w Zespole Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie

    na rok szkolny 2017-2018

    Zadania

    Rodzaj zajęć

    Termin lub częstotliwość zajęć

    I. Rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów i pogłębianie nawyku czytania.

    1. Ogłoszenie rocznego konkursu dotyczącego ilości przeczytanych książek oraz podanie terminu rozpoczęcia i zakończenia.


    • Kształtowanie zainteresowań czytelniczych uczniów poprzez:

    • rozmowy z czytelnikami,

    • głośne czytanie,

    • prowadzenie rozmów z czytelnikami na temat przeczytany książek,

    • konkurs plastyczny pod hasłem „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”.

    1. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

    październik-czerwiec

    cały rok






    październik

    II. Wdrażanie uczniów do zainteresowania książką

    1. Zwiedzanie różnego typu bibliotek z uczniami.

    2. Zainteresowanie uczniów czasopismami młodzieżowymi.

    3. Rozmowy z uczniami na temat nowości czytelniczych.

    4. Rozmowy indywidualne z uczniami.

    Cały rok


    III. Rozwijanie zainteresowań, uzdolnień i wyzwalanie twórczych postaw.

    1. Wyróżnienie najlepszych czytelników poprzez umieszczenie nazwisk na tablicy bibliotecznej.

    2. Nagradzanie najlepszych czytelników dyplomami.



    październik

    czerwiec


    IV. Przygotowanie uczniów do umiejętnego korzystania i poszanowania książek i czasopism.

    1. Zapoznanie uczniów z regulaminem biblioteki

    2. Wdrażanie uczniów do samodzielnego korzystania z księgozbioru podręcznego biblioteki

    3. Wpajanie uczniom zasad poszanowania książki


    wrzesień


    cały rok

    cały rok


    V. Prowadzenie działań w zakresie edukacji czytelniczej i medialnej.

    1. Lekcje biblioteczne w poszczególnych klasach.

    cały rok

    VI. Współpraca z nauczycielami

    1. Informowanie wychowawców o stanie czytelnictwa uczniów

    2. Przedstawianie informacji odnośnie czytelnictwa na posiedzeniach Rady Pedagogicznej.

    3. Pomoc nauczycielom w wyszukiwaniu materiałów pomocniczych przy prowadzeniu lekcji.

    cały rok

    podczas R.P. na koniec I i II semestru

    cały rok

    VII. Włączenie biblioteki w realizację zadań dydaktyczno – wychowawczych szkoły

    1. Pomoc nauczycielom przy organizowaniu imprez okolicznościowych z okazji uroczystości państwowych i szkolnych


    cały rok


    VIII. Troska o lokal biblioteczny i estetykę wyposażenia

    1. Uporządkowanie biblioteki po przerwie wakacyjnej.

    2. Dekoracja pomieszczenia biblioteki.

    wrzesień

    wrzesień

    wrzesień


    IX. Prace biblioteczno - techniczne

    1. Wymiana zniszczonych kart katalogowych książek.

    2. Katalogowanie i klasyfikowanie pozycji nowo nabytych.

    3. Pozyskiwanie książek z darów.

    4. Zakupy nowych pozycji książkowych.



    cały rok

    cały rok

    cały rok

    wg możliwości fin. szkoły

    X. Prace administracyjne.

    1. Prowadzenie dokumentacji bibliotecznej.

    2. Dbanie o estetykę pomieszczenia biblioteki.

    Cały rok


    LEKTURY SZKOLNE



    Lektury klasa 1, 2 i 3 zgodnie z nową podstawą programową:

    • Baśnie (do wyboru) - Hans Christian Andersen,

    • Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek ( czterech prawych i sześciu lewych) – Justyna Bednarek,

    • Wiersze ze zbioru Brzechwa dzieciom – Jan Brzechwa,

    • Zaczarowana zagroda – Czesław Centkiewicz,

    • Cukierku, ty łobuzie – Waldemar Cichonia,

    • Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Fraczek,

    • Oto jest Kasia – Mira Jaworczakowa,

    • Detektyw Pozytywka – Grzegorz Kasdepke,

    • Dziewczynka z parku – Barbara Kosmowa,

    • Karolcia – Maria Kruger

    • Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren,

    • Doktor Dolittle i jego zwierzęta – Hugh Lifting,

    • Sposób na elfa – Marcin Pałasza,

    • Asiunia – Joanna Papurzyńska,

    • Kapelusz Pani Wrony – Danuta Parlak,

    • O psie, który jeździł koleją – Roman Pisarski,

    • Pamiętnik Czarnego Noska – Janina Porazińska,

    • Drzewo do samego nieba – Maria Terlikowska,

    • Wiersze dla dzieci – Julian Tuwim,

    • O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach – Barbara Tyliucka,

    • Najpiękniejsze wiersze – Danuta Wawiłow,

    • Afryka Kazika – Łukasz Wierzbicki,

    • Dziadek i niedźwiadek – Łukasz Wierzbicki


    KLASA IV

    Klasa IV

    Lektury obowiązkowe:

    • Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa

    • Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)

    • René Goscinny, Jean - Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań)

    • Adam Mickiewicz, Powrót tatyPani TwardowskaPan Tadeusz (opisy)

    • Joanna Olech, Dynastia Miziołków

    • Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego

    • Wybrane podania i legendy polskie Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, KopciuszekKot w butachSinobrodyAleksander PuszkinBajka o rybaku i rybceJeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i Bestia

    • Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.

    Lektury uzupełniające:
    Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy

    Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść

    Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy

    Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki

    Selma Lagerlöf, Cudowna podróż

    Sat - Okh, Biały mustang

    Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.

    Klasa V

    Lektury obowiązkowe:

    • Clive Staples Lewis, Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa

    • Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)

    • Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni

    • Bolesław Prus, Katarynka

    • Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny

    • Seweryna Szmaglewska, Czarne Stopy

    • Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce
      Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne

    • Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

    Lektury uzupełniające:
    Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów
    Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo

    Karol May, Winnetou

    Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść

    Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa

    Bolesław Prus, Kamizelka

    Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant

    Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera

    Wybór innych tekstów kultury.


    Klasa VI Klasa VI

    Lektury obowiązkowe:

    • Antoni Czechow, KameleonŚmierć urzędnika

    • Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

    • Ignacy Krasicki, wybrane bajki

    • Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego)

    • John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem

    • Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy

    • Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta.


    Lektury uzupełniające:

    • Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie

    • Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli

    • Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów

    • Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty)

    • Kornel Makuszyński – wybrana powieść

    • Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza

    • Alfred Szklarski, wybrana powieść

    • Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem



    Klasa VII Klasa VII

    Lektury obowiązkowe:

    • Charles Dickens, Opowieść wigilijna

    • Aleksander Fredro, Zemsta

    • Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII

    • Ignacy Krasicki, Żona modna

    • Adam Mickiewicz, Reduta OrdonaŚmierć PułkownikaŚwiteziankaII część DziadówPan Tadeusz (historia Polski)

    • Henryk Sienkiewicz, Quo vadisLatarnik

    • Stefan Żeromski, Siłaczka

    • Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta.

    Lektury uzupełniające:

    • Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna

    • Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze

    • Helena Keller, Widzieć przez trzy dni

    • Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów

    • Beata Obertyńska, Z domu niewoli (fragmenty)

    • Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy

    • Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty)

    • Wybór innych tekstów kultury.


    Klasa VIII

    Lektury obowiązkowe:

    • Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec

    • Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz

    • Juliusz Słowacki, Balladyna

    • Antoine de Saint - Exupery, Mały Książę

    • Stefan Żeromski, Syzyfowe prace

    • Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.

    Lektury uzupełniające:
              Bogdan Bartnikowski, Dzieciństwo w pasiakach

    • Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)

    • Suzanne Collins, Igrzyska śmierci

    • Arkady Fiedler, Dywizjon 303

    • Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość (fragmenty)

    • Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945 (fragmenty)

    • Nela Mała Reporterka, Nela na kole podbiegunowym

    • E. - E. Schmitt, Oskar i pani Róża

    • Wybór innych utworów tekstów kultury, w tym wierszy współczesnych poetów i reportaży.